Translacje i translokacje

Łódzki Dom Kultury i Polskie Towarzystwo Ludoznawcze Oddział w Łodzi

zapraszają na prelekcję
dr Marii Wrońskiej-Friend
(Instytut Antropologii, Archeologii i Socjologii Uniwersytetu im. Jamesa Cooka w Cairns, w Australii)
Translacje i translokacje. Batikowe tkaniny w Indonezji i Afryce
Prelekcja ilustrowana tkaninami ze zbiorów Autorki.
16 marca 2012 r., godz. 17.00, sala 308
Łódzki Dom Kultury, ul. Traugutta 18, wstęp wolny

dr Maria Wrońska-Friend
Absolwentka etnografii Uniwersytetu Łódzkiego, obecnie starszy wykładowca w Instytucie Antropologii, Archeologii i Socjologii na Uniwersytecie im. Jamesa Cooka w Australii. Od ponad trzydziestu lat mieszka poza Polska, geograficzny obszar jej zainteresowań obejmuje Azję Południowo-Wschodnią i Melanezję. Prowadziła wieloletnie badania terenowe w Indonezji, Papui Nowej Gwinei, Indiach i Australii.
Punktem wyjścia jej  badań jest kultura materialna, szczególnie strój i tkanina w procesie przemian tożsamości kulturowej, antropologia muzealna, jak również proces akulturacji emigrantów w Australii.  Jest autorką dwóch książek, kilkunastu artykułów oraz kuratorem wystaw prezentujących tkaniny Indonezji i sztukę Oceanii zorganizowanych w Australii, Polsce i w Niemczech.

Batiki – tkaniny, których wzory rysowane są woskiem – nieodłącznie kojarzą się z indonezyjską wyspą Jawa, na której stały się jedną z najbardziej znaczących dziedzin sztuki dworskiej. W połowie XIX wieku, za pośrednictwem europejskich producentów i kupców, tkaniny z jawajskimi wzorami zyskały ogromną popularność w zachodniej Afryce, stając się częścią miejscowego stroju.
W nowym kontekście kulturowym estetyka jawajska uległa znacznym przeobrażeniom, a motywy zdobnicze zyskały nowe treści znaczeniowe. Niezwykła fuzja jawajsko-afrykańskiej estetyki stała się inspiracją  m.in. dla nigeryjskiego artysty Yinka Shonibare, którego figuralne instalacje odzwierciedlają eklektyczny charakter postkolonialnego dziedzictwa Afryki, jak również kwestionują powszechnie uznawane stereotypy afrykańskiej tożsamości etnicznej.

Ta strona nie jest już aktualizowana. Prosimy o korzystanie z nowego serwisu:  ptl.info.pl 
Ta strona nie jest już aktualizowana. Prosimy o korzystanie z nowego serwisu:  ptl.info.pl