English version

SPRAWOZDANIE Z DZIAŁALNOŚCI
Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego Oddział w Opolu
(za okres od września 2008 do czerwca 2009)


Skład Zarządu: Prezes – dr hab. Janina Hajduk-Nijakowska, sekretarz – dr Dorota Świtała-Trybek, skarbnik – mgr Elżbieta Oficjalska

  1. Podczas zebrania członków Oddziału (6 lipca 2009 r.) wybrano delegata na LXXXV Walne Zgromadzenie Delegatów, które odbędzie się we Wrocławiu w dniach 17- 20 września 2009 r. Oddział Opolski reprezentuje mgr Jarosław Gałęza, dyrektor Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu-Bierkowicach.
  2. Na zebraniu w lipcu podjęto uchwałę o skreślenie kilku członków Oddziału Opolskiego PTL, którzy mieli znaczne (kilkuletnie) zaległości w opłacaniu składek i mimo wielu monitów ze strony Zarządu składek nie uregulowali (lista w załączeniu).
  3. Podobnie, jak w latach ubiegłych, członkowie Oddziału aktywnie uczestniczyli w przedsięwzięciach popularyzujących kulturę ludową na Śląsku Opolskim, pracując w komisjach konkursowych, opracowując regulaminy imprez folklorystycznych oraz konkursów. Ta forma aktywności – niejako akcentowania obecności Oddziału w wyżej wymienionych przedsięwzięciach – określa jego społeczny charakter. Przykładem niech będzie kilka form naszej działalności:
  4. W pracach komisji oceniającej wieńce i korony dożynkowe podczas Dożynek Wojewódzkich w Byczynie (15 września 2008 r.) udział wzięła prof. dr hab. Teresa Smolińska i mgr Elżbieta Oficjalska.
  5. W kolejnej edycji Turnieju Recytatorskiego „O Śląską Paproć” (Ruda Śląska, listopad 2008 r.) w pracach jury uczestniczyła dr Dorota Świtała-Trybek. Organizator Turnieju: Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach oraz Wydział Kultury, Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Ruda Śląska. Celem Turnieju jest upowszechnienie twórczości poetów śląskich oraz krzewienie kultury żywego słowa. Turniej przeznaczony jest dla młodzieży i studentów, którzy prezentują utwory poetów śląskich lub piszących o Śląsku.
  6. Udział mgr Heleny Gruszki w pracach komisji oceniającej Konkurs Zespołów Kolędniczych w Ozimku (15 stycznia 2009 r.).
  7. W Regionalnym XXIV Przeglądzie Zespołów Jasełkowych „Herody” 2009 organizowanym przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Lewinie Brzeskim (17-18 stycznia 2009 r.) w pracach jury brały udział: prof. dr hab. Teresa Smolińska (przewodnicząca jury) i mgr Elżbieta Oficjalska. Przegląd nieprzerwanie cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno wśród uczestników, (w przeglądzie w tym roku uczestniczyło 25 grup z całego regionu), jak i publiczności. Celem przeglądu – zdaniem organizatorów – „jest podtrzymanie tradycji kolędniczych na Śląsku Opolskim oraz zachęcenie przedstawicieli młodego pokolenia do pielęgnowania tradycji ogólnopolskich i lokalnych”. O główną nagrodę, czyli Berło Heroda – osobno rywalizowali dorośli, młodzież i dzieci. W kategorii grup dorosłych zwyciężył teatr „Tradycja” z Zespołu Sztuk Mechanicznych w Głubczycach. W kategorii grup dziecięcych jurorzy za najlepszą grupę uznali trupę teatralną „Kolędziołki” z Kałkowa. Wyróżnienie przypadło grupie „Janeczki” z Jankowic Wielkich. Oddział Opolski PTL – jak co roku – ufundował nagrody książkowe dla trzech laureatów.
  8. W Gminnym Przeglądzie Grup Obrzędowych „Wodzenie niedźwiedzia”, które odbyło się w Tarnowie Opolskim (15 lutego 2009 r.) w pracach komisji oceniającej uczestniczyły prof. UO dr hab. Teresa Smolińska (przewodnicząca jury) i mgr Elżbieta Oficjalska. W tegorocznym konkursie I miejsce zdobyła grupa z „Kramskie Bery” Krępnej, drugie ex aequo grupy „Potomkowie Spłukanych Skalników” z Górażdży i „Prziworki” z Przywór.
  9. W pracach jury konkursu pt. „Palma wielkanocna” (marzec 2009 r.) organizowanego przez Miejskie Przedszkole nr 39 w Rudzie Śląskiej brała udział dr Joanna Świtała- Mastalerz.

10. W Wojewódzkim Konkursie Gawędziarskim pt. „Śląskie Beranie” (17 kwietnia 2009 r.) organizowanego przez Publiczną Szkołę Podstawową w Izbicku w pracach jury brały udział prof. dr hab. Teresa Smolińska. Scenki rodzajowe przedstawiły w tym roku zespoły z 11 szkół gimnazjalnych. Monologi – reprezentanci 43 podstawówek z całej Opolszczyzny.

11. Do osobnych form aktywności członków Oddziału należą: spotkania autorskie, prelekcje, wykłady, prowadzenie warsztatów.

Opole, 17 sierpnia 2009 r.

Lista członków skreślonych z Oddziału Opolskiego PTL (6 lipca 2009 r.)

1. Ewa Bocek-Orzeszek
2. Henryk Orzeszek
3. Konrad Mientus
4. Ludwik Kozołub
5. Tadeusz Soroczyński

Ta strona nie jest już aktualizowana. Prosimy o korzystanie z nowego serwisu:  ptl.info.pl 
Ta strona nie jest już aktualizowana. Prosimy o korzystanie z nowego serwisu:  ptl.info.pl